ivento - projektowanie stron, sklepów i aplikacji internetowych

strona główna » blog » E-mail marketing - budowanie bazy adresowej

E-mail marketing - budowanie bazy adresowej

poniedziałek, 8 lutego 2010

Marketing prowadzony przy wykorzystaniu poczty elektronicznej (e-mail marketing) i dedykowanych temu rozwiązań potrafi być niezwykle tanią i efektywną formą komunikacji z klientami. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami i możliwościami dotyczącymi e-mail marketingu.


E-mail marketing jest formą marketingu prowadzoną za pośrednictwem poczty elektronicznej jako narzędzia komunikacji. E-mail marketing stosunkowo rozległą dziedziną obejmującą analizowanie, planowanie, realizację oraz kontrolę wielu różnych procesów wśród których można wymienić:

  • zbieranie oraz zarządzanie bazami adresowymi,
  • przygotowywanie wiadomości do wysyłki (przygotowywanie tekstów oraz kreacja graficzna wiadomości e-mail),
  • mechanizmy wysyłki wiadomości e-mail,
  • kontrola efektów prowadzonych kampanii e-mailowych.

W jaki sposób budować bazy adresowe? Istnieją dwie metody zbudowania bazy adresowej. Pierwszą z nich jest zakup odpowiedniej bazy, dzięki czemu w bardzo krótkim okresie czasu możemy wejść w posiadanie znacznej ilości adresów e-mail. Niestety nie zawsze możemy w takim przypadku uzyskać odpowiednią jakość tej bazy, dlatego też bardzo istotnym elementem jest podjęcie działań pozwalających na zbudowanie własnej bazy adresowej. Niestety najpoważniejszym minusem budowania własnej bazy jest jej czasochłonność, gdyż w łatwy, szybki i przede wszystkim legalny sposób niestety nie jesteśmy tego zrobić w ciągu jednego tygodnia. Zbudowanie bazy adresowej w sposób naturalny w długim okresie przyniesie jednak najlepsze efekty.

W jaki sposób zatem zbudować legalną bazę adresową? Pierwszym i podstawowym elementem, o którym należy pamiętać budując bazę adresową jest uzyskanie zgody od właściciela adresu e-mail na otrzymywanie od nas wiadomości drogą elektroniczną. W tym celu pomocna będzie odpowiednio przygotowana strona informacyjna przy formularzu zapisania do newslettera, a także dostępna na stronie internetowej odpowiednio sformułowana polityka prywatności. Warto również pozostawić jakiś adres e-mail, dzięki któremu mogą skontaktować się z nami użytkownicy w przypadku jakiś problemów lub pytań.

Przy zapisywaniu się użytkowników do naszej bazy należy stosować metodę double opt-in polegającą na dwukrotnej prośbie o zapisanie lub wypisanie się do naszego newslettera. W praktyce to wygląda następująco: użytkownik wypełnia formularz wpisując adres e-mail znajdujący się na stronie internetowej, następnie system automatycznie wysyła wiadomość e-mail, w której znajduje się link umożliwiający potwierdzenie zapisania się do newslettera. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy zapewnioną autentyczność adresu e-mail oraz świadome wyrażenie zgody na otrzymywanie przez niego wiadomości z naszej strony. Dobry system powinien również reagować w przypadku gdy użytkownik nie zdecyduje się na potwierdzenie subskrypcji i wówczas powinien po określonym czasie (np. 14 dni) automatycznie usunąć niepotwierdzony adres e-mail.

Bardzo istotnym elementem jest również umożliwienie wypisania się użytkownikowi z naszej bazy adresowej. Taka możliwość powinna być dostępna w łatwy sposób i nie powinna sprawiać kłopotów. Również i w tym przypadku warto stosować model double opt-in w celu zabezpieczenia przed przypadkowymi lub niechcianymi wypisami z bazy adresowej.

Dzięki stosowaniu powyższych rozwiązań powinniśmy uniknąć problemów z trafieniem na czarne listy nadawców (tzw. blacklists) i zabezpieczenie się przed otrzymaniem „plakietki spammera”. Co prawda rozwiązanie double opt-in powoduje trudniejsze zbieranie bazy (z przeprowadzonych badań wynika, że około 25 procent osób nie potwierdza chęci otrzymywania newslettera) jednak baza adresowa jest staranniej uzyskana i jakościowo zdecydowanie lepsza.

Budując bazę adresową należy zastanowić się jakie dane chcemy otrzymać. Należy pamiętać o tym, iż im mniej danych będziemy chcieli uzyskać tym większej ilości osobom będzie chciało się uzupełnić formularz. W przypadku, gdy chcemy uzyskać więcej danych, warto zastanowić się nad przekazaniem jakiegoś prezentu osobie, która zapisze się do naszej bazy. Prezentem może być np. dostęp do jakiejś chronionej części serwisu z interesującą zawartością czy na przykład do darmowego e-booka. Oprócz standardowego adresu e-mail możemy dodatkowo uzyskać:

  • imię, dzięki któremu możemy w wysyłanych wiadomościach zwracać się bezpośrednio do osoby lub pozwala personalizować tematy wiadomości, treść np. „Oliwia – odbierz swój prezent” lub „Witaj Oliwia”,
  • miejscowość lub województwo zamieszkania, dzięki czemu możemy targetować wiadomości w zależności od miejsca zamieszkania,
  • datę urodzenia, dzięki której możemy odpowiednio targetować wiadomości w zależności od wieku,
  • numer telefonu komórkowego, który pozwala na wysyłanie kampanii prowadzonych za pomocą wiadomości sms.

W chwili obecnej to już wszystkie informacje dotyczące budowania baz użytkowników, dzięki którym można prowadzić e-mail marketing. Już niedługo opublikujemy drugą część artykułu, w której zaprezentujemy trochę informacji na temat redagowania wiadomości wysyłanych do zebranej bazy użytkowników, a także przedstawimy narzędzie służące do prowadzenia skutecznego e-mail marketingu.

Zobacz także:

powrót następna » « poprzednia

nasze wiadomości z bloga wprost na Twój czytnik rss


Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze wiadomości z naszego bloga. Dodaj nasz blog do swojego czytnika kanałów informacyjnych. Kliknij, aby rozpocząć subskrypcję tego bloga.


subskrybuj ten blog© 2007-2016 - Ivento
Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.